Centralna elektroniczna rejestracja (CeR) to ogólnopolski, zintegrowany system rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej.
System ten wprowadzono ustawą o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta weszła w życie 1 stycznia 2026 r. Założenia tej ustawy przedstawiliśmy Państwu w artykule Centralna elektroniczna rejestracja -projekt ustawy. Obecnie przypomnimy najważniejsze informacje dotyczące CeR.
Świadczenia objęte CeR od 1 stycznia 2026r.
Powyższa ustawa wprowadziła obowiązek integracji z centralną e-rejestracją dla wszystkich świadczeniodawców realizujących świadczenia w zakresie kardiologii, badań profilaktycznych: mammografii i testu HPV HR. Oznacza to, że placówki medyczne realizujące świadczenia medyczne w zakresach:
- Poradni kardiologicznych,
- Programów zdrowotnych:
- Program profilaktyki raka szyjki macicy;
- Program profilaktyki raka piersi,
jako pierwsze muszą dokonać integracji z systemem centralnej elektronicznej rejestracji.
Obowiązki świadczeniodawców objętych CeR
Najważniejsze obowiązki dla wymienionych powyżej świadczeniodawców wynikające z ustawy to:
- do 31.05.2026 r. – obowiązek przekazania harmonogramów do systemu centralnego – centralnej e-rejestracji na kolejne, pełne 3 miesiące tj. do września 2026 r. (art. 23i pkt. 1)
- od 1.07.2026 r. – obowiązek umawiania przez centralną e-rejestrację, aktywacja MUŚ. Oznacza to, że każdą wizytę, przed udzieleniem świadczenia lub najpóźniej w dniu jego realizacji, należy zarejestrować w CeR (art. 23i pkt. 2).
Pacjenci pierwszorazowi i kontynuujący leczenie
Centralna elektroniczna rejestracja będzie dotyczyć świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom zgłaszającym się po raz pierwszy oraz świadczeniobiorcom kontynuującym leczenie. Co ważniejsze świadczeniobiorcy kontynuujący leczenie nie będą umieszczani w centralnym wykazie oczekujących. Czyli świadczeniobiorcom kontynuującym leczenie termin udzielenia świadczenia wyznaczy świadczeniodawca, u którego pacjent kontynuuje leczenie, zgodnie z planem leczenia świadczeniobiorcy. Wyznaczony świadczeniobiorcy termin w ramach kontynuacji leczenia świadczeniodawca wpisze do swojego harmonogramu przyjęć udostępnionego w centralnej elektronicznej rejestracji.
W przypadku świadczeniobiorców zgłaszających się po raz pierwszy na świadczenie, podstawę do wyznaczenia terminu jego udzielenia będzie stanowić zgłoszenie centralne. Zgłoszenie centralne stanowi oświadczenie świadczeniobiorcy o zamiarze uzyskania wybranego świadczenia złożone przez niego samego lub osobę trzecią (w imieniu świadczeniobiorcy). Ponadto w ramach zgłoszenia można określić kryteria dotyczące świadczenia opieki zdrowotnej, które ma zostać udzielone świadczeniobiorcy.
Zgłoszenie centralne
Pacjent będzie mógł dokonać tzw. zgłoszenia centralnego na dwa sposoby:
- bezpośrednio u świadczeniodawcy (osobiście, telefonicznie albo z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej),
- przy wykorzystaniu funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
W wyniku dokonania zgłoszenia centralnego świadczeniobiorcy zostanie wyznaczony termin udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej. Świadczeniobiorca otrzyma potwierdzenie wyznaczenia konkretnego terminu udzielenia świadczenia. Świadczeniobiorca otrzyma również potwierdzenie w przypadku zmiany terminu lub rezygnacji z niego.
Jeżeli wyznaczenie świadczeniobiorcy terminu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej nie będzie możliwe w wyniku dokonania zgłoszenia centralnego świadczeniobiorca zostanie umieszczony w centralnym wykazie oczekujących prowadzonym dla danego świadczenia. Świadczeniobiorca pozostanie w centralnym wykazie oczekujących od momentu dokonania zgłoszenia centralnego do czasu pojawienia się dostępnego wolnego terminu udzielenia świadczenia spełniającego kryteria dotyczące świadczenia opieki zdrowotnej określone przez zgłaszającego się.
Asystent głosowy (voicebot)
W centralnej elektronicznej rejestracji zostanie wykorzystana funkcjonalność asystenta głosowego (voicebot). System przypomni o zbliżającej się wizycie, potwierdzi obecność pacjenta na wizycie, a w razie konieczności przełoży lub anuluje wizytę. Nagrania dźwięku lub transkrypcja nagrania będą przechowywane przez okres nie dłuższy niż 3 lata, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nagranie zostało zarejestrowane.
Ustawa wprowadza również możliwość wykorzystania narzędzia asystenta głosowego, przede wszystkim w celu wsparcia osób wykluczonych cyfrowo. Narzędzie asystenta głosowego będzie realizowało połączenia do tych świadczeniobiorców, którzy nie mają możliwości odbioru wiadomości SMS, w następujących przypadkach:
- powiadomienie o umówieniu, odwołaniu, zmianie terminu wizyty;
- przypomnienie o wizycie (np. 2 dni przed wizytą i 1 dzień przed wizytą);
- powiadomienie o umieszczeniu świadczeniobiorcy w centralnym wykazie oczekujących.
Podczas połączenia z asystentem głosowym świadczeniobiorca będzie mógł odwołać lub zmienić termin wizyty już umówionej.
Informacje dla świadczeniobiorców
Minister właściwy do spraw zdrowia będzie publikować na stronie internetowej z oznaczeniem domeny „gov.pl” powiązanej z IKP (pacjent.gov.pl), dla każdego świadczenia opieki zdrowotnej objętego centralną elektroniczną rejestracją informacje o:
- liczbie świadczeniobiorców objętych centralną elektroniczną rejestracją: wpisanych w harmonogramie przyjęć, umieszczonych w centralnym wykazie oczekujących (według stanu na ostatni dzień miesiąca, w podziale na świadczeniobiorców wyodrębnionych ze względu na kryteria medyczne),
- prognozowanym czasie oczekiwania,
- możliwości udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej przez świadczeniodawców, którzy zawarli umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w tym ze wskazaniem informacji o udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej dzieciom w podziale na przedziały wiekowe ustalone między Narodowym Funduszem Zdrowia a świadczeniodawcą.
Prognozowany czas oczekiwania na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej obliczany będzie przez administratora systemu, dla każdego świadczeniodawcy udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej, odrębnie dla każdej grupy oczekujących, wyodrębnionych ze względu na kryterium medyczne, aktualizowanym raz dziennie.
Nowe zasady płatności za świadczenia
Po wdrożeniu systemu Fundusz będzie finansował wyłącznie te świadczenia, które realizowane są z wykorzystaniem centralnej elektronicznej rejestracji.
Od 1.06.2026 roku NFZ wstrzyma płatności w przypadku nieprzekazania harmonogramów (art. 154a ust. 1).
Natomiast od 1.07.2026 roku NFZ zapłaci wyłącznie za świadczenia umówione w centralnej e-rejestracji (art. 154a ust. 2).
Zmiany w innych ustawach
Nowelizacja obejmuje również:
- Ustawę z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2025 r. poz. 302, z późn. zm.) – rozszerzono zakres funkcjonalności systemu o prowadzenie centralnej rejestracji i przetwarzanie danych w tym zakresie.
- Ustawę z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2025 r. poz. 750, z późn. zm.) – rozszerzono zakres danych na elektronicznych receptach o dane o osobach upoważnionych do wystawiania recept (asystentów medycznych), a także na rozszerzeniu danych w papierowej informacji o wystawionej recepcie o dane dotyczące odpłatności produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, kodu uprawnień dodatkowych pacjenta oraz informacji dodatkowych dla osoby wydającej produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny dla pacjenta.
Podsumowanie
Wprowadzenie jednolitego systemu rejestracji umożliwi transparentne zarządzanie kolejkami i zapewni równość dostępu do świadczeń. Jednocześnie poprawi się komunikacja między pacjentem a placówką. System będzie automatycznie wysyłał powiadomienia i przypomnienia o wizytach, a pacjenci zyskają możliwość szybkiego potwierdzenia, zmiany lub odwołania terminu.